• O szkole

• Historia naszej szkoły

Ze starszych źródeł wiadomo, że pierwsza szkoła w Lisowicach powstała w latach 1780 – 1788. Jan Fikus pisze w ,,Spisie dusz” z 1786 r., że znajduje się tam nazwisko nauczyciela pracującego w Lisowicach. Był nim Casper Pyrkosz.

W 1900 r. wybudowano drugą szkołę dwuklasową. W szkole aż do Plebiscytu (20.03.1921), obowiązywał język niemiecki. Ostatnim niemieckim nauczycielem był pan Werbel, zaś pierwszym nauczycielem Polakiem był pan Borówka. Starał się on rozbudzać polskiego ducha narodowego w dzieciach, pielęgnował tradycje i kulturę ludową. Z jego inicjatywy w 1925 r. (kierownikiem szkoły był wtedy Józef Dulkowicz), dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., przy szkole postawiono drewniany krzyż. W 1940 r. miejscowa ludność wymieniła krzyż drewniany na betonowy, aby tym samym potwierdzić swoją silną wiarę i przynależność do narodu polskiego (informację tę zaczerpnięto z pracy magisterskiej p. K. Kozy).

Nauka prowadzona była w dwóch budynkach, a w każdym z nich były po dwie izby lekcyjne. Po dokładnej ekspertyzie przez rzeczoznawców zakwalifikowano go do rozbiórki, jako nie nadający się do remontu. Zatem zaszła konieczność budowy nowej szkoły, ponieważ dzieci w takich warunkach nie mogły się uczyć. Dlatego delegacja Komitetu Rodzicielskiego: Józef Popielski oraz Jan Macioszek pojechali do Katowic do posła Jerzego Ziętka, aby przedstawić warunki lokalowe szkoły i prosić o poparcie. Poseł obiecał sprawę załatwić i dotrzymał słowa.

Kuratorium w Katowicach pismem z dnia 13.VI.1960r. powiadomiło Inspektorat Oświaty w Lublińcu, że decyzją Krajowego Komitetu Społecznego Funduszu Budowy Szkół obiekt Szkoły Podstawowej w Lisowicach umieszczono na II liście szkół pomników 1000-lecia Państwa Polskiego.

Prace przygotowawcze terenu pod budowę rozpoczęto już w kwietniu 1960r. Budowę prowadziło Terenowe Przedsiębiorstwo Budowlane w Lublińcu. Kierownikiem robót był technik budowlany p. Swoboda, natomiast nadzór techniczny sprawował inż. Zawada. Plan nowej szkoły obrazuje dokładnie wielkość i rozmieszczenie sal lekcyjnych i innych pomieszczeń. Nowa szkoła posiada centralne ogrzewanie. Do grudnia 1960r. budynek stał pod dachem, także w okresie zimowym robotnicy mogli wykonywać prace wewnątrz budynku. Szkoła miała być oddana do użytku 1.IX.1961r. i wyznaczono odbiór techniczny na dzień 30.VIII.61r. Niestety odbioru nie dokonano, ponieważ nie wykonano robót wykończeniowych i nie usunięto usterek.

Koszt budowy szkoły wyniósł 2 400 000zł. W tej sumie mieścił się koszt ogrodzenia szkoły, boisko sportowe oraz wyposażenie szkoły. W sumie kosztów budowy nowej szkoły mieszczą się wartości czynów społecznych:

• Cegielnia SPB Lipie Śląskie: 10 000 cegieł – 10 200 zł.
            • Komitet Rodzicielski: furmanki i robocizna – 6 258 zł.
            • Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Lisowicach – 450 zł.
            • Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane w Lublińcu – 8 172 zł.
            • Lubliniecka Spółdzielnia Pracy Remontowo-Konserwacyjna – 11 415 zł.

W rezultacie nowa szkoła otwarta została 24 listopada 1961 r. Na uroczystości wprowadzenia do nowej szkoły był obecny Przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej w Lublińcu –p. Zupok, inspektor Oświaty w Lublińcu – mgr Kazimierz Zieliński, kierownik Powiatowego Inspektoratu Inwestycji – inż. Krych, oraz sekretarz partii – Sabok. Szkole nadano imię Anastazego Kowalczyka, wybitnego działacza PPR Zagłębia Dąbrowskiego. Na liście szkół, Pomników Tysiąclecia Państwa Polskiego”, szkoła lisowicka ma numer 224.

W roku szkolnym 1966/1967 wprowadzono ośmioklasową Szkołę Podstawową. Kolejna reforma wprowadzona w 1999r. podzieliła ośmioklasową szkołę na 6-letnie Szkoły Podstawowe i Gimnazja. Od tego roku nasi uczniowie uczą się w lisowickiej Szkole Podstawowej, tylko do VI klasy.