Przedmiotowy System Oceniania z Biologii i Przyrody

w Szkole Podstawowej w Lisowicach

obowiązujący w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

1. Ocenianie ma na celu:

- monitorowanie pracy ucznia

- przekazywanie informacji odnoszących się do uzyskiwanych przez niego efektów

- systematyczne informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć

- motywowanie go do dalszych postępów w nauce

2. Zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły będą realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Nauczyciel kontaktuje się z uczniami poprzez:

1) e – dziennik

2) platformę Teams

3) inne, wybrane przez nauczyciela narzędzia do nauki zdalnej

3. Nauczyciel będzie uwzględniał pojawiające się trudności techniczne w związku z kształceniem na odległość i w miarę możliwości dostosuje sposoby sprawdzenia wiedzy i umiejętności do indywidualnych sytuacji (również sytuacji zdrowotnej).

4. Nauczyciel weźmie pod uwagę w ocenianiu przede wszystkim aktywność, systematyczność i postępy ucznia w miarę jego możliwości.

5. Podstawowym narzędziem pracy na odległość będzie aplikacja Office 365 jako obszar roboczy do współpracy uczniów i nauczycieli oraz gromadzenia zbiorów, zadań.

6. Każdy uczeń ma możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia, w godzinach konsultacji online lub dodatkowo w innych terminach ustalonych z nauczycielem. Nauczyciel udziela uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju, wskazywanie kierunku dalszej pracy

7. Każdy rodzic ma możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia, codziennie w godzinach wynikających z tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, przy wykorzystaniu komunikatora na e-dzienniku.

8. Formy sprawdzania osiągnięć edukacyjnych

1) odpowiedzi pisemne lub ustne – waga 1

2) aktywność - waga 1

3) samodzielne uzupełnianie przez ucznia karty pracy lub ćwiczeń - waga 1

4) pomysły zainicjowane ze strony ucznia – waga 1

9. Oceny uzyskane przez uczniów nauczyciel wpisuje niezwłocznie do dziennika elektronicznego.

10. Jeżeli czasowo z przyczyn losowych uczeń nie miał dostępu do materiałów, to zlecone zadania należy wykonać w innym terminie wyznaczonym przez nauczyciela.

11. Brak oddania/wysłania pracy skutkuje oceną niedostateczną.

12. Uczeń ma prawo poprawić ocenę. Obie oceny liczone są do średniej.

W ocenianiu bieżącym zachowane są progi:

• celujący 100%

• bardzo dobry 90%–99%

• dobry 70%–89%

• dostateczny 50%–69%

• dopuszczający 30%–49%

• niedostateczny 0% – 29%

Rodzaj sprawdzania wiedzy ucznia

Obowiązujący zakres materiału

Waga oceny

samodzielna praca ucznia

Zakres materiału podany przez nauczyciela z wyprzedzeniem

Samodzielna praca ucznia odbywa się w domu, w dowolnym czasie. Podany jest termin odesłania.

aktywność

Podczas zajęć prowadzonych online

Aktywność jest punktowana plusami. Za każde 5 plusów uczeń otrzymuje ocenę celującą.

prace dodatkowe

Odesłanie pracy w podanym terminie

kartkówki online

Maksymalnie z ostatnich trzech tematów.

Bez zapowiedzi

sprawdziany realizowane na konsultacjach

Po ukończeniu działu programowego. Zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem. Sprawdzian pisany jest w szkole podczas konsultacji, lub w przypadku braku zgody rodziców na pobyt podczas sprawdzianu w szkole, po zakończeniu nauki zdalnej.

Uczeń ma prawo poprawić ocenę. Liczyć się będą obydwie oceny.