Laboratoria Przyszłości
Szkoła Podstawowa w Lisowicach uczestniczy w programie rządowym „Laboratoria Przyszłości”.
O programie:
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które chcemy, aby od 30 czerwca 2023 roku miały wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Aparat fotograficzny
Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas związany z tradycjami i obrzędami. W związku z tym każdego roku w grudniu, w naszej szkole odbywają się Jasełka. Za każdym razem mają one inną, niepowtarzalną oprawę artystyczną. To wspaniałe wydarzenie jest nagrywane oraz fotografowane z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”.
Klocki Korbo
Z radością i zaciekawieniem rozpoczęliśmy zabawę z zestawem klocków konstrukcyjnych KORBO, które zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie bawiąc się tymi klockami rozwijają logiczne myślenie, ćwiczą motorykę małą, wyobraźnię przestrzenną, koordynację wzrokowo-ruchową no i oczywiście pracę zespołową. Podczas naszego pierwszego spotkania z klockami KORBO uczniowie budowali wg wzoru, uczyło ich to uważności w odtwarzaniu oraz różnych możliwości zastosowania poszczególnych elementów. Zabawa wzbudziła wiele pozytywnych emocji.
Uczniowie klasy III w ramach realizowanego w naszej szkole programu Laboratoria przyszłości bawili się klockami Korbo. Dzieci w grupach konstruowały budowle, do których wykorzystały: koła zębate, tulejki, korbki i łączniki. Część budowniczych pracowała wg własnego pomysłu, a inni korzystali z instrukcji. Powstały ciekawe budowle, które kręciły się, dzięki zaplanowanemu układowi kół zębatych i łączników. Dzieciom spodobały się nowe klocki, które systematycznie będziemy wykorzystywać podczas zajęć.
Dla najmłodszych uczniów klocki Korbo stały się ulubioną zabawką edukacyjną. Dzieci budowały pojazdy, rozwijając przy tym wyobraźnię, zdolności manualne oraz podstawowe umiejętności inżynierskie. Zabawy te sprzyjały także utrwaleniu kolorów, kształtów oraz rozwijaniu umiejętności społecznych poprzez współpracę.
Podczas lekcji wychowawczych klocki Korbo były używane do integracji grupy oraz rozwijania umiejętności współpracy. Uczniowie, pracując wspólnie nad budową różnych konstrukcji, uczyli się komunikacji, rozwiązywania problemów oraz dzielenia się pomysłami. Takie zajęcia sprzyjały wzmacnianiu więzi między uczniami oraz budowaniu pozytywnej atmosfery w klasie.
Drukarka 3D
Robot SUPER DOC
Klocki Korbo w edukacji matematycznej w kl. I
Klasa pierwsza na lekcji z zakresu edukacji matematycznej wykorzystała klocki Korbo do ćwiczeń dodawania i odejmowania z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Dzieci były bardzo zaangażowane, gdyż zadaniem ich było ułożenie planszy z klocków i dobranie odpowiednich kolorów klocków do przeliczania. Dzieci chętnie, z dużym skupieniem uwagi i z zaangażowaniem układały i przeliczały.
Wykorzystanie lutownicy na zajęciach techniki w kl. V
- 6