REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ - rok szk.2021/2022

Biblioteka szkolna w okresie pandemii funkcjonuje na podstawie wytycznych MZ, GIS I MEN.

Celem procedur jest;

1.Minimalizowanie zagrożeń zakażenia koronowirusem,

2.Umożliwienie uczniom dostępu do książek w postaci tradycyjnej, oddawanie wypożyczonych pozycji do skrzyni z napisem kwarantanna( będą tam przebywać 3 dni)

Obowiązki czytelników;

1. Do pomieszczenia biblioteki mogą wejść 2 osoby, które muszą zdezynfekować ręce. Osoby mają mieć maseczki, gdyż mogą być z różnych klas.

2. Należy przestrzegać przyjętych zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Stosować płyn dezynfekujący.

3. W pomieszczeniu biblioteki zabrania się korzystania z telefonów komórkowych, klawiatur komputerów.

4. Książki podaje wyłącznie bibliotekarz

5. Uczniowie nie maja bezpośredniego dostępu do księgozbioru.

6. Maksymalnie do biblioteki mogą wejść 2 osoby ;jedna wypożyczająca, druga oczekująca. Reszta osób ma oczekiwać za biblioteką w odległości 1,5 metra.

7. Czytelnicy mogą składać zamówienia drogą elektroniczną przyjętą w szkole ( przez dziennik Vulcan).

Obowiązki bibliotekarza;

1.Bibliotekarz obsługujący dzieci jest zobowiązany do stosowania zasad profilaktyki zdrowotnej, dezynfekowania rąk.

2. Wszystkie książki zwrócone przez czytelników – odłożone są w odrębne miejsce oraz poddawane 2 dniowej kwarantannie( zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych placówek od 1 września 2020.)

3. W czasie wolnym od czytelników – pracownicy prowadzą prace porządkowe; wietrzą salę, przecierają powierzchnie płaskie i sprzęty w pomieszczeniu biblioteki.

DZIAŁANIA BIBLIOTEKI:

1.Biblioteka podejmuje inicjatywy, skierowane do czytelników, które ułatwiają im dostęp do kultury, wiedzy i informacji.

2.Prowadzi działalność informacyjną, edukacyjną i kulturalną.

3.Biblioteka realizuje e-usługi np. udzielanie porad bibliotecznych i czytelniczych on- Line.

4.Nauczyciel bibliotekarz jest w kontakcie z czytelnikami, proponuje różne formy aktywności w postaci konkursów, padletów, zabaw literackich itp.

5.Nauczyciel bibliotekarz współpracuje z pozostałymi nauczycielami, aby wspomagać proces dydaktyczny.

6. Na stronie internetowej szkoły – w zakładce biblioteka SA umieszczone linki do darmowych audiobooków i e-booków , listy polecanych książek, linki do ekranizacji lektur szkolnych, linki do instytucji kultury, do bibliotek cyfrowych, linki do filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, wydarzeń kulturalnych.

Biblioteka prezentuje informacje , dotyczące konkursów i wydarzeń czytelniczych;

*linki do stron z bezpłatnymi książkami i lekturami, które wspomogą proces edukacji bądż uprzyjemnią pobyt w domu- m.in.; lektury. gov.pl, wolne lektury.pl

*linki do stron z bezpłatnym dostępem do ekranizacji lektur szkolnych.