PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA NA LEKCJACH TECHNIKI

I. Sposoby sprawdzania osiągnięć uczniów

- odpowiedzi ustne, odpowiedzi pisemne, aktywność i zaangażowanie na lekcjach,

- ocena za wykonaną pracę wytwórczą

Na ocenę ma wpływ estetyka, staranność wykonywanych prac, wysiłek i zaangażowanie.

• Inne możliwości stwarzające podstawę oceniania:

- praca w grupie (udział w dyskusji, prezentowanie efektów pracy zespołu)

- referaty, prezentacje

- udział w konkursach, turniejach przedmiotowych

II. Zasady poprawiania ocen cząstkowych.

• Każdy uczeń ma prawo do jednorazowej poprawy oceny niedostatecznej ze sprawdzianu, testu, pracy klasowej – w ciągu 2 tygodni od daty jej otrzymania ( dokładny termin i formę wyznacza nauczyciel przedmiotu)

• Uczeń nieobecny na sprawdzianie (jeśli nieobecność nie jest powodem dłuższej choroby) przystępuje do sprawdzianu na najbliższej lekcji.

• Poprawiona ocena odnotowana jest w dzienniku obok poprawianej, przy czym obie są brane pod uwagę i zapisane z tą samą wagą.

• Kartkówek i prac wytwórczych nie można poprawiać.

III. Zasady sprawdzania osiągnięć uczniów nieobecnych w szkole przez dłuższy okres czasu.

- uzupełnienie wszystkich prac,

- ustne bądź pisemne odpowiedzi z testów, sprawdzianów.

IV. Waga poszczególnych ocen cząstkowych:

- oceny z testów i sprawdzianów oraz odpowiedzi ustnych – waga 3

- ocena za wszelkie prace wytwórcze – waga 2

- ocena za wkład pracy włożony w pracy zespołowej oraz za aktywną pracę na lekcji waga 1

Każdy uczeń ma prawo do jednorazowego nieprzygotowania w semestrze. Pod pojęciem „nieprzygotowania” rozumie się: brak książki lub zeszytu przedmiotowego, brak niezbędnych a zapowiedzianych wcześniej materiałów na zajęcia, brak pracy wytwórczej, nieprzygotowanie merytoryczne do lekcji, brak zadania domowego.

V. Ocenianie

Uczeń otrzymuje ocenę na podstawie obowiązującej skali procentowej:

Skala procentowa %

Ocena

6

90-99%

5

70-89%

4

50-69%

3

30-49%

2

29-1%

1

Ocena śródroczna i roczna ustalana jest na podstawie średniej ważonej, widocznej przez cały rok na e-dzienniku. W związku z powyższym nauczyciel wystawia ocenę zgodnie z faktyczną średnią, na którą uczeń pracował w czasie danego semestru – bez możliwości jej podwyższenia jednorazowym, dodatkowym zadaniem.

Aktywność na zajęciach – uczeń otrzyma ocenę celującą gdy zgromadzi minimum 5 „+”, ocenę bardzo dobrą minimum 3 „+”. W przypadku dużego wkładu podczas jednej lekcji uczeń otrzymuje ocenę b. dobrą lub celującą.

mgr Aneta Macioł-Cebula