Przedmiotowe zasadyo ceniania z przyrody

w klasie IV w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lisowicach

1. Oceny semestralne i końcowo roczne wystawiane są wg ustalonych kryteriów przedmiotowych na poszczególne oceny szkolne (niedostateczny, dopuszczający, dostateczny, dobry, bardzo dobry, celujący).

2. Przedmiotem oceniania są: wiadomości i umiejętności, obserwacje, doświadczenia, postawa (aktywność, samodzielność pracy).

3. Sprawdzanie wiedzy odbywa się przez: wypowiedzi ustne, pisemne (kartkówki, testy sprawdzające wiadomości i umiejętności), wykonywanie ćwiczeń i obserwacji, doświadczeń, prace domowe i dodatkowe.

4. Nauczyciel gromadzi prace pisemne do końca roku szkolnego.

5. OCENIANIE – wypowiedzi pisemne to 8 testów podsumowujących poszczególne działy, poprzedzone lekcją powtórzeniową z podaniem zakresu materiału. Czas trwania do 40 minut, zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem. TYLKO test sprawdzający może być poprawiony 1 raz. Niezapowiedziane kartkówki z bieżącego działu obejmujące materiał z trzech ostatnich lekcji. Czas trwania 10-15 minut.

1. 1 raz w semestrze obserwacja/pomiar/ćwiczenie/doświadczenie – obowiązkowe wykonanie dodatkowej pracy na zadany temat i w formie podanej przez nauczyciela. Czas przygotowania pracy:1-2 tygodnie.

2. Aktywność na zajęciach – uczeń otrzyma ocenę celującą gdy zgromadzi minimum 5 plusów, ocenę bardzo dobrą minimum 3 plusy. W przypadku dużego wkładu podczas jednej lekcji uczeń otrzymuje ocenę b. dobrą lub celującą.

3. Uczeń ma prawo zgłosić 2 razy w ciągu semestru swoje nieprzygotowanie (nie opanowany materiał, brak zeszytu, podręcznika, zeszytu ćwiczeń lub nie odrobione zadanie domowe).