PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA W ZESPOLE SZKOLNO – PRZEDSZKOLNYM W LISOWICACH

RELIGIA RZYMSKOKATOLICKA

KLASY I –VI

1. Elementy wchodzące w zakres oceny z religii:

- Ilość i jakość prezentowanych wiadomości.

- Zainteresowanie przedmiotem.

- Stosunek do przedmiotu.

- Pilność i systematyczność.

- Umiejętność zastosowania poznanych wiadomości w życiu.

- Postawa.

1. Obszary podlegające ocenie ( ilość sprawdzianów, sposób poprawy):

• Sprawdziany pisemne, prace klasowe, testy przeprowadza się po bloku tematycznym, są poprzedzone katechezą powtórzeniową. Są one zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem ( wpis informujący do dziennika, dotyczy klas IV-VI), co najmniej 2 w semestrze.

Uczeń, który nie pisał sprawdzianu, pracy klasowej, testu i uczeń, który otrzymał ocenę niedostateczną ze sprawdzianu, pracy klasowej, testu ma obowiązek zaliczenia materiału w ciągu dwóch tygodni w toku zajęć szkolnych w formie i czasie ustalonym z nauczycielem. Do dziennika wpisuje się obie oceny. Uczeń, który ściągał podczas prac pisemnych otrzymuje ocenę niedostateczną bez możliwości poprawy. Do poprawy nie może przystąpić uczeń, którego praca nosi ewidentnie znamiona pracy niesamodzielnej.

• Kartkówki – obejmują bieżący materiał (2,3 ostatnie katechezy lub materiał podstawowy z Małego katechizmu), nie są zapowiadane i nie podlegają poprawie. Jeżeli uczeń nie pisał kartkówki w pierwszym terminie, zalicza ją w terminie uzgodnionym z nauczycielem.

• Odpowiedź ustna – służą poznaniu i ocenieniu wiedzy ucznia oraz sprawdzeniu skuteczności uczenia się i nauczania. Przy odpowiedzi ustnej obowiązuje materiał z trzech ostatnich lekcji oraz podstawowa wiedza katechizmowa ( Mały katechizm, modlitwy).

• Wypowiedzi w trakcie lekcji, podczas dyskusji, powtórzenia itp.

• Praca domowa: krótkoterminowa i długoterminowa – kontrolowana na bieżąco. Odpisywanie, udostępnianie zadań oraz niesamodzielna praca są równoznaczne z oceną niedostateczną. Sprawdzana na bieżąco lub wyrywkowo poszczególnym uczniom. Za brak pracy domowej uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną oraz jej brak zobowiązany jest uzupełnić do najbliższych zajęć.

• Praca ucznia w czasie lekcji podlega ocenie bieżącej.

• Aktywność na lekcji – za 5,,+” uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą, a za 10,,+” celującą, jeżeli otrzyma 5 ,,-” uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

• Zeszyt przedmiotowy (dotyczy klas I-VI) i zeszyt ćwiczeń ( dotyczy klas I – III) podlega ocenie przynajmniej jeden raz w ciągu roku szkolnego.

• Korzystanie z Pisma Świętego, podręcznika i innych materiałów katechetycznych

• Przygotowanie do poszczególnych katechez

• Zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości szkolnych o charakterze religijnym, zaangażowanie w przygotowanie gazetek szkolnych, udział w konkursach religijnych.

• Postawa ( postawa wobec przedmiotu, szacunek do miejsc świętych, znaków religijnych i czasu modlitwy; szacunek wobec drugiego człowieka)

• Inne możliwości stwarzające podstawę oceniania:

- praca w grupie( udział w dyskusji, prezentowanie efektów pracy zespołu)

- referaty, prezentacje

- udział w olimpiadach, konkursach

• Uczeń ma prawo jeden raz w ciągu semestru zgłosić nieprzygotowanie do zajęć. O nieprzygotowaniu do zajęć: brak zeszytu, podręcznika, pracy domowej uczeń informuje nauczyciela na początku katechezy.

1. Zasady poprawiania ocen:

• Każdy uczeń ma prawo do poprawy oceny niedostatecznej ze sprawdzianu, testu, pracy klasowej – w ciągu 2 tygodni od daty jej otrzymania ( dokładny termin i formę wyznacza nauczyciel przedmiotu)

• Uczeń może przystąpić do poprawienia oceny ze sprawdzianu, testu, pracy klasowej tylko jeden raz.

• Poprawiona ocena odnotowana jest w dzienniku obok poprawianej, przy czym obie są brane pod uwagę i zapisane z tą samą wagą.

1. Sposób ustalania oceny prac pisemnych, według odpowiedniego poziomu wymagań:

99% -100% - celujący

90%-98% - bardzo dobry

70% - 89% - dobry

50%- 69% - dostateczny

30%- 49% - dopuszczający

0%- 29% - niedostateczny

1. Dostosowanie wymagań do indywidualnych możliwości ucznia, uwzględniając przy tym rodzaj dysfunkcji:

W przypadku dysortografii

• Błędy ortograficzne nie mają wpływu na ocenę pracy pisemnej

W przypadku dysgrafii:

• Nie ocenia się estetyki pisma w zeszycie przedmiotowym lub w zeszycie ćwiczeń oraz na testach, sprawdzianach, pracach klasowych i kartkówkach.

• Uczeń ma prawo przeczytać nauczycielowi treść pracy pisemnej, gdy ten ma trudności z jej odczytaniem.

W przypadku dysleksji:

• Zachęcanie uczniów do czytania krótkich tekstów.

• Wydłużanie czasu pracy.

Ograniczenie ilości wykonywanych w czasie zajęć ćwiczeń

5. Klasyfikacja:

Uczeń może być niesklasyfikowany z religii, jeżeli brak jest postaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie edukacji. Uczeń niesklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.

6.Tryb przekazywania uczniom i rodzicom informacji o osiągalnych wynikach:

1. na bieżąco, poprzez wpis do dziennika elektronicznego

2. na zebraniach, zgodnie z harmonogramem przyjętym w danym roku szkolnym

3. na dwa tygodnie przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej rodzice są poinformowani o proponowanym ocenach śródrocznych i rocznych poprzez wpis do dziennika elektronicznego.