Przedmiotowe zasady oceniania z geografii

I. Formy bieżącego sprawdzania postępów ucznia

Forma

Zakres treści

Częstotliwość

Zasady

1. Prace pisemne w klasie

sprawdziany

pisemne

(trwające 45 min.)

jeden dział lub połowa obszernego działu

minimum dwa w półroczu

zapowiadane przynajmniej z tygodniowym

wyprzedzeniem

adnotacja w dzienniku lekcyjnym

poprzedzone lekcją powtórzeniową, na której nauczyciel informuje uczniów o narzędziach sprawdzających

kartkówki

(trwające

do 10 min.)

zagadnienia z trzech ostatnich tematów

po każdej lekcji lub w zależności od potrzeb

zapowiedziane

2. Prace domowe

pisemne

materiał nauczania z bieżącej lekcji lub przygotowanie materiału dotyczącego nowego tematu; zadania na kserówkach; mapy

po każdej lekcji lub w zależności od potrzeb

ocenie może podlegać wybiórczo kilka prac

w innej formie

prace badawcze, projekty np.: prowadzenie doświadczeń, wykonywanie modeli

prace dodatkowe, np.: wykonywanie plakatów, planszy, pomocy dydaktycznych, referaty, prezentacje

3. Odpowiedzi ustne

dana partia materiału z trzech ostatnich lekcji

minimum jedna w półroczu

bez zapowiedzi

4. Praca na lekcji

(indywidualna

lub zespołowa)

bieżący materiał nauczania

po każdej lekcji lub w miarę potrzeb

ocenie podlegają: aktywność, zaangażowanie, umiejętność pracy samodzielnej oraz praca w grupie

Przedmiotowe zasady oceniania

II. Pozostałe ustalenia dotyczące sposobów bieżącego sprawdzania postępów ucznia

1. Sprawdziany pisemne

- Sprawdziany pisemne są obowiązkowe.

- Uczeń, który nie zgłosił się na sprawdzian z przyczyn usprawiedliwionych, musi przystąpić do niego w ciągu dwóch tygodni od daty powrotu do szkoły.

- Jeżeli nieobecność na sprawdzianie jest nieusprawiedliwiona, uczeń przystępuje do niego na pierwszej lekcji, na którą przyszedł.

- Uczeń może poprawić ocenę niedostateczną ze sprawdzianu do dwóch tygodni od daty poznania oceny ze sprawdzianu.

- Jeżeli uczeń nie napisze sprawdzianu, otrzymuje ocenę niedostateczną, którą może poprawić.

- % sposób oceniania sprawdzianów według zapisu w STATUCIE danej szkoły.

celujący

bardzo dobry

dobry

dostateczny

dopuszczający

niedostateczny

2. Kartkówki

- Nieobecność ucznia na kartkówce zobowiązuje go do zaliczania danej partii materiału do dwóch tygodni od powrotu do szkoły.

- Jeżeli uczeń nie napisze kartkówki w wyznaczonym terminie, otrzymuje ocenę niedostateczną, którą może poprawić.

- Uczeń może poprawić ocenę niedostateczną z kartkówki do dwóch tygodni od poznania oceny z kartkówki.

3. Odpowiedzi ustne

- Przy wystawieniu oceny za odpowiedź ustną nauczyciel powinien przekazać uczniowi informację zwrotną.

- Uczeń ma prawo być nieprzygotowany do odpowiedzi ustnej bez usprawiedliwienia jeden raz w półroczu. W przypadkach losowych może być nieprzygotowany po raz drugi. O powyższym fakcie uczeń jest zobowiązany poinformować nauczyciela na początku lekcji.

- Ocenę niedostateczną z odpowiedzi uczeń może poprawić do dwóch tygodni.

4. Prace domowe

- Uczeń ma prawo nie wykonać w półroczu jednej pracy, ale musi ją uzupełnić na następną lekcję.

- Ocenę niedostateczną z zadania domowego uczeń może poprawić do dwóch tygodni.

5. Praca na lekcji

- Uczeń za aktywność/pracę na lekcji otrzymuje ocenę.

III. Sprawdzenie i ocenianie sumujące postępy ucznia

- Uczeń otrzymuje za swoje osiągnięcia w danym roku szkolnym oceny: śródroczną i roczną. Wystawia je nauczyciel na podstawie wagi ocen cząstkowych ze wszystkich form aktywności ucznia.

- Z wszystkich form sprawdzania postępów uczeń otrzymuje następujące oceny:

niedostateczną, dopuszczającą, dostateczną, dobrą, bardzo dobrą, celującą.