Przedmiotowe zasady ocenianiaz języka polskiego
w klasach IV- VI
Szkoły Podstawowej w Lisowicach
Opracowany na podstawie:
- programu nauczania Nowe Słowa na start! Program nauczania ogólnego języka polskiego w klasach IV-VIII szkoły podstawowej
- podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych
- Wewnątrzszkolnych Zasad Oceniania zawartych w Statucie Szkoły Podstawowej w Lisowicach
Opracowała mgr Agnieszka Pietrucha
I Cele PZO.
1. Poinformowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych.
2. Niesienie pomocy uczniowi w samodzielnym planowaniu swego rozwoju.
3. Motywowanie ucznia do dalszej pracy.
4. Dostarczenie rodzicom ( prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach bądź uzdolnieniach ucznia.
5. Umożliwienie nauczycielowi doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno - wychowawczej.
II Zasady PZO.
1. Na początku roku szkolnego nauczyciel informuje uczniów o zakresie wymagań z języka polskiego oraz o sposobie i zasadach oceniania. Uczniowie otrzymują na kartkach najważniejsze informacje związane z PZO. Rodzice zapoznają się z nimi i podpisują informację.
2. Prace klasowe są obowiązkowe. Jeżeli uczeń był w tym czasie nieobecny na lekcji, powinien je napisać w terminie ustalonym z nauczycielem, lecz nie później niż tydzień po powrocie do szkoły.
3. Za prace klasowe uważa się wypracowania klasowe, sprawdziany, testy - zapowiadane z 1-tygodniowym wyprzedzeniem.
4. W przypadku otrzymania z pracy klasowej lub wypracowania oceny niedostatecznej, uczeń ma prawo do jednorazowej poprawy, przy czym w dzienniku zostają obie oceny. Warunkiem otrzymania pozytywnej oceny semestralnej i rocznej jest napisanie sprawdzianów lub prac klasowych na pozytywna ocenę ( przynajmniej dopuszczającą ).
5. Sprawdziany, testy, wypracowania klasowe i zapowiedziane kartkówki są obowiązkowe.
6. Jeżeli uczeń przeszkadza innym podczas pisania sprawdzianu, lekceważy swoje obowiązki i polecenia nauczyciela, traci możliwość poprawienia tego sprawdzianu.
7. Poprawie podlegają oceny ze sprawdzianów, wypracowań klasowych oraz dyktand. Każdy sprawdzian musi być napisany przynajmniej na ocenę dopuszczającą.
8. Uczeń jest zobowiązany do noszenia zeszytu przedmiotowego, podręcznika, ćwiczeń oraz innych materiałów i pomocy dydaktycznych niezbędnych do przeprowadzenia zajęć.
9. Za aktywność na lekcji uczeń może otrzymać „plusa”. 3 plusy to ocena bardzo dobra.
10. Uczeń zobowiązany jest do estetycznego prowadzenia zeszytu, w przeciwnym wypadku może otrzymać ocenę niedostateczną.
11. Dwa razy w ciągu półrocza uczeń może zgłosić nieprzygotowanie do lekcji. Nie dotyczy to lekcji, na której nauczyciel zaplanował sprawdzian lub powtórzenie przed sprawdzianem
( jeśli uczeń nie zgłosi tego przed lekcją, a będzie nieprzygotowany, otrzymuje jedynkę).12. Nie ocenia się ucznia po dłuższej usprawiedliwionej nieobecności w szkole.
13. Uczeń ma prawo poznać ocenę z pracy pisemnej w czasie nie dłuższym niż dwa tygodnie od daty jej napisania.
14. Uczeń ma prawo do obniżenia wymagań na podstawie opinii i orzeczeń poradni specjalistycznej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
15. Ocena roczna jest oceną całościową, uwzględniającą postępy w nauce i osiągnięcia zdobyte w ciągu całego roku szkolnego ( I i II półrocze ). Ocena okresowa i roczna jest średnią ważoną wystawioną zgodnie z zasadami obowiązującymi w Regulaminie Oceniania
w Szkole Podstawowej w Lisowicach.16. Bazując na systemie średniej ważonej uczeń na bieżąco monitoruje swoje wyniki i korzysta z możliwości poprawy bieżącej oceny.
III Formy i sposoby sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia:
- wypracowania klasowe,
- odpowiedzi ustne,
- prace długoterminowe, m.in. projekty,
- testy,
- sprawdziany,
- dyktanda,
- recytacja prozy i poezji,
- sposób prowadzenia zeszytu,
- udział w konkursie klasowym, szkolnym, międzyszkolnym, przedstawieniu,
akademii szkolnej,
- różnorodne działania twórcze, w których uczeń prezentuje swoje pasje i wykorzystuje uzdolnienia.
IV Sposoby i częstotliwość sprawdzania osiągnięć uczniów:
1. Odpytywanie bieżące- na lekcji.
2. Wykonywanie przez uczniów ćwiczeń- wg uznania nauczyciela.
3. Prace klasowe w postaci wypracowa
4. Sprawdziany - po każdej większej partii materiału ( rozdziale ).
5. Dyktanda
6. Testy badania kompetencji
7. Kartkówki- z bieżącego materiału- wg uznania nauczyciela.
8. Zeszyt przedmiotowy
V Sposób oceniania:
- prac pisemnych:
- Dyktanda
- Wygłaszanie tekstów lirycznych bądź epickich – recytacja
- Pamięciowe opanowanie utworu.
- Zrozumienie tekstu.
- Interpretacja uczuciowa.
- Intonacja, akcenty.
- Postawa, zachowanie recytatora.
- Prowadzenie zeszytu przedmiotowego.
- Prace pisemne
VI Obniżenie poziomu wymagań w zakresie prac pisemnych z języka polskiego.
Dotyczy uczniów z klas IV – VI posiadających opinię lub orzeczenie poradni psychologiczno- pedagogicznej w zakresie dysortografii oraz dysleksji.
Wobec ucznia posiadającego opinię bądź orzeczenie poradni psychologiczno – pedagogicznej stosowany jest obniżony poziom wymagań zgodny z zaleceniami poradni. Szczególną uwagę zwraca się na zaangażowanie i wysiłek ucznia włożone w realizację zadań.
- Dyktanda:
- uczeń powinien znać zasady ortografii przewidziane programem nauczania w danej klasie;
- uczeń pisze dyktando tak jak inni uczniowie, jednak nie otrzymuje oceny
w pierwszym terminie. Nauczyciel sprawdza dyktando i wskazuje błędy. W czasie omówienia dyktanda na lekcji nauczyciel zapisuje na tablicy pełny tekst dyktanda, a uczniowie przepisują go do zeszytu zaznaczając wyrazy zawierające trudności ortograficzne. W umówionym terminie uczniowie piszą poprawę dyktanda, na którym jest podany ten sam tekst. Ocena z poprawy jest już wtedy wpisywana do dziennika.
- Wypracowania:
- liczne błędy ortograficzne, jak również leksykalne, dotyczące zniekształcenia zapisu graficznego wyrazu, nie są brane pod uwagę przy ocenie pracy, lecz służą jako materiał do indywidualnych ćwiczeń ucznia.
- Sprawdziany i kartkówki:
- W przypadku prac pisemnych progi procentowe na poszczególne oceny zostają obniżone o 10%.
VII Postanowienia końcowe:
- Oceny są jawne zarówno dla ucznia, jak i jego rodziców (prawnych opiekunów). Sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne uczeń i jego rodzice (prawni opiekunowie) otrzymują do wglądu podczas wywiadówek oraz konsultacji indywidualnych.
- Na prośbę ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel ustalający ocenę, uzasadnia ją.
- Sposób informowania rodziców i uczniów o propozycjach ocen śródrocznych i końcowo rocznych oraz zagrożeniach ocenami niedostatecznymi odbywa się zgodnie ze statutem szkoły.
- Nie ocenia się ucznia po dłuższej, usprawiedliwionej nieobecności w szkole. Uczeń zobowiązany jest do zaliczenia zaległego materiału w terminie uzgodnionym z nauczycielem.