WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA
W KLASACH IV – VI – PLASTYKA
Kryteria oceniania:
Podczas ustalania oceny z plastyki szczególną uwagę zwraca się na wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki zajęć. Oprócz wiedzy (kartkówki, odpowiedzi ustne) i umiejętności (prace plastyczne), równie ważna jest pozytywna postawa wobec przedmiotu. Składają się na nią:
-
aktywne uczestnictwo w zajęciach,
-
przynoszenie na lekcje odpowiednich materiałów i przyborów,
-
przestrzeganie zasad BHP podczas posługiwania się narzędziami,
-
efektywne gospodarowanie czasem przeznaczonym na ćwiczenia plastyczne,
-
zachowywanie porządku w swoim miejscu pracy – zarówno podczas zajęć, jak i po ich zakończeniu.
Nie bez znaczenia są też dobre wyniki osiągane w konkursach plastycznych, udział w szkolnych i pozaszkolnych uroczystościach (przygotowywanie oprawy plastycznej imprez, wystaw), uczestnictwo w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych, wykonywanie ponadobowiązkowych prac plastycznych, przygotowywanie gazetek szkolnych lub informacji wzbogacających proces lekcyjny na podstawie różnych źródeł.
Ocena jest jawna, wynikająca z kryteriów oceniania. Kryteria do poszczególnych prac podane są tak, aby uczniowie sami mogli oceniać pracę zarówno własną, jak i kolegów. Do najczęściej wskazywanych kryteriów należą: zgodność pracy z tematem lekcji, poprawność wykorzystanych układów kompozycyjnych, trafność doboru środków artystycznego wyrazu, umiejętność posługiwania się daną techniką plastyczną, pomysłowość w doborze materiałów i narzędzi, stosowanie niekonwencjonalnych, twórczych rozwiązań, oryginalność realizacji danego tematu oraz estetyka pracy (ostatnie kryterium nie dotyczy uczniów cierpiących na różne dysfunkcje). Ucznia obowiązuje systematyczne przynoszenie na zajęcia wszystkich pomocy określonych przez nauczyciela (podręcznik, zeszyt, przybory i materiały plastyczne).
Uczeń ma prawo raz w semestrze zgłosić nieprzygotowanie do lekcji. Kolejne nieprzygotowanie do lekcji równoznaczne jest z oceną niedostateczną. Uczeń do lekcji jest przygotowany, kiedy posiada podręcznik, zeszyt ćwiczeń, materiały do prac plastycznych, odrabia zadania domowe. Gotowe prace plastyczne, zadania domowe w formie pisemnej (referaty, plakaty, plansze), uczeń powinien oddać do oceny w terminie tygodnia (po dłuższej nieobecności w terminie uzgodnionym z nauczycielem), jeżeli uczeń nie odda pracy w terminie równoznaczne jest to z oceną niedostateczną.
Ocenę śródroczną wystawia nauczyciel, biorąc pod uwagę postępy ucznia, oceny z całego półrocza. W ocenianiu rocznym nauczyciel bierze pod uwagę oceny z pierwszego, drugiego półrocza, postępy w pracy ucznia. Uczeń oceniany jest w skali sześciostopniowej (od 1 do 6):
Stopień dopuszczający - przyswojenie przez ucznia podstawowych wiadomości i umiejętności wymienionych w programie nauczania dla przedmiotu plastyka stanowi podstawę do wystawienia oceny dopuszczającej. Dziecko powinno rozwiązywać (samodzielnie bądź z pomocą nauczyciela) zadania plastyczne o niewielkim stopniu trudności, wykorzystując w stopniu minimalnym dostępne narzędzia pracy.
Stopień dostateczny - jeżeli uczeń opanuje w stopniu średnim materiał objęty programem nauczania (braki w wiadomościach o charakterze szczegółowym), należy wystawić mu ocenę dostateczną. Dziecko powinno samodzielnie rozwiązywać zadania plastyczne o niewielkim stopniu trudności, poprawnie posługując się różnymi przyborami i narzędziami pracy.
Stopień dobry - stosowanie przez ucznia w praktyce elementów zdobytej wiedzy teoretycznej oraz jego aktywne uczestnictwo w zajęciach (udział w dyskusjach na temat prezentowanych obiektów, staranne wykonywanie ćwiczeń obligatoryjnych) stanowi podstawę do wystawienia oceny dobrej. Dziecko powinno samodzielne rozwiązywać zadania teoretyczne, odpowiednio posługiwać się przyborami i narzędziami oraz wykonywać prace plastyczne poprawne pod względem technicznym i estetycznym.
Stopień bardzo dobry - uczeń, który opanował wszystkie określone w programie nauczania wiadomości i umiejętności oraz wykorzystuje je w działaniach plastycznych, otrzymuje stopień bardzo dobry. Dziecko bierze udział w dyskusjach na temat prezentowanych obiektów, podczas których przekonująco uzasadnia swoje poglądy. Stosuje również z powodzeniem wiedzę teoretyczną, wykonując ćwiczenia praktyczne, oraz sprawnie operuje wybraną techniką plastyczną. Ponadto chętnie uczestniczy w różnorodnych działaniach plastycznych na terenie szkoły i poza nią (startuje w konkursach plastycznych, wykonuje gazetki szkolne i oprawę plastyczną imprez, należy do koła zainteresowań) oraz uzupełnia wiadomości samodzielnie dobranymi lub wskazanymi przez nauczyciela lekturami.
Stopień celujący - jeżeli uczeń przejawia szczególne zainteresowania plastyką (np. kolekcjonuje reprodukcje i książki o sztuce, przygotowuje referaty i pomoce dydaktyczne, uczęszcza do galerii, muzeów itp.) oraz posiada wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza wymagania określone w programie nauczania, może uzyskać stopień celujący. Ponadto powinien aktywnie uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych, osiągać sukcesy w konkursach plastycznych, wykazywać zaangażowanie i twórczą inicjatywę we wszelkich działaniach plastycznych na terenie szkoły oraz poza nią.
Na lekcjach plastyki wprowadza się średnie ważone w ocenianiu, a mianowicie za:
kategoria oceny
skrót
waga
kartkówka
K
2
olimpiada lub konkurs
OK
3
odpowiedź ustna
O
1
aktywność
A
1
praca na lekcji
PL
2
prezentacja, projekt
P
2
Ocena śródroczna i roczna ustalana jest na podstawie średniej ważonej liczonej według tabeli:,
Wartość średniej
ocena
1,00
1,50
niedostateczny
1,51
2,50
dopuszczający
2,51
3,50
dostateczny
3,51
4,50
dobry
4,51
5,19
bardzo dobry
5,20
6,00
celujący
Powyższy system oceniania obowiązuje począwszy od roku szkolnego 2020/2021
-