PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA W ZESPOLE SZKOLNO – PRZEDSZKOLNYM W LISOWICACH
RELIGIA RZYMSKOKATOLICKA
KLASY I –VI
-
Elementy wchodzące w zakres oceny z religii:
- Ilość i jakość prezentowanych wiadomości.
- Zainteresowanie przedmiotem.
- Stosunek do przedmiotu.
- Pilność i systematyczność.
- Umiejętność zastosowania poznanych wiadomości w życiu.
- Postawa.
-
Obszary podlegające ocenie ( ilość sprawdzianów, sposób poprawy):
-
Sprawdziany pisemne, prace klasowe, testy przeprowadza się po określonym bloku tematycznym, poprzedza je katecheza powtórzeniowa. Są zapowiadane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem ( wpis informujący o terminie pracy jest zamieszczony w dzienniku i dotyczy m.in. klas IV-VI). Ilość prac pisemnych, sprawdzających wiedzę uczniów zależy od ilości materiału przerobionego w danym semestrze (co najmniej dwa w półroczu). .
Uczeń, który nie pisał sprawdzianu, pracy klasowej, testu i uczeń, który otrzymał ocenę niedostateczną ze sprawdzianu, pracy klasowej, testu ma obowiązek zaliczenia materiału w ciągu dwóch tygodni w toku zajęć szkolnych w formie i czasie ustalonym z nauczycielem. Do dziennika wpisuje się obie oceny. Uczeń, który ściągał podczas prac pisemnych otrzymuje ocenę niedostateczną bez możliwości poprawy. Do poprawy nie może przystąpić też uczeń, którego praca nosi ewidentnie znamiona pracy niesamodzielnej. Natomiast uczeń, który celowo nie przyszedł na lekcję na której klasa pisała sprawdzian, pisze zaraz po przyjściu na kolejnej lekcji.
-
Kartkówki – obejmują bieżący materiał (2,3 ostatnie katechezy lub materiał podstawowy z Małego katechizmu), nie są zapowiadane i nie podlegają poprawie. Jeżeli uczeń nie pisał kartkówki w pierwszym terminie, zalicza ją w terminie uzgodnionym z nauczycielem.
-
Odpowiedź ustna – służy poznaniu, ocenieniu wiedzy ucznia, jego systematyczności, a także sprawdzeniu skuteczności uczenia się i nauczania. Przy odpowiedzi ustnej obowiązuje materiał z trzech ostatnich lekcji oraz podstawowa wiedza katechizmowa (Mały katechizm, modlitwy). Nie można jej poprawić.
-
Wypowiedzi w trakcie lekcji, podczas dyskusji, powtórzenia itp.
-
Praca ucznia w czasie lekcji podlega ocenie bieżącej.
-
Aktywność na lekcji – za 5,,+” uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą, a za 10,,+” celującą, jeżeli otrzyma 5 ,,-” uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
-
Zeszyt przedmiotowy (dotyczy klas I-VI) i zeszyt ćwiczeń ( dotyczy klas I – IV) podlega ocenie przynajmniej jeden raz w ciągu roku szkolnego.
-
Umiejętność korzystanie z Pisma Świętego, podręcznika i innych materiałów katechetycznych
-
Przygotowanie do poszczególnych katechez (materiały potrzebne na zajęcia)
-
Zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości szkolnych o charakterze religijnym, zaangażowanie w przygotowanie gazetek szkolnych, udział w konkursach religijnych.
-
Postawa ( postawa wobec przedmiotu, szacunek do miejsc świętych, znaków religijnych, w czasie modlitwy; szacunek wobec drugiego człowieka)
-
Inne możliwości stwarzające podstawę oceniania:
- praca w grupie( udział w dyskusji, prezentowanie efektów pracy zespołu)
- referaty, prezentacje przygotowane w trakcie katechezy
- udział w konkursach
-
Uczeń ma prawo jeden raz w ciągu semestru zgłosić nieprzygotowanie do zajęć. Przez nieprzygotowanie do zajęć rozumie się: brak zeszytu, podręcznika, materiałów, które należało przynieść na zajęcia. Fakt ten zgłasza uczeń na początku katechezy zaraz po modlitwie.
-
Zasady poprawiania ocen:
-
Każdy uczeń ma prawo do poprawy oceny niedostatecznej ze sprawdzianu, testu, pracy klasowej – w ciągu 2 tygodni od daty jej otrzymania ( dokładny termin i formę wyznacza nauczyciel przedmiotu)
-
Uczeń może przystąpić do poprawienia oceny ze sprawdzianu, testu, pracy klasowej tylko jeden raz.
-
Poprawiona ocena odnotowana jest w dzienniku obok poprawianej, przy czym obie są brane pod uwagę i zapisane z tą samą wagą.
-
Sposób ustalania oceny prac pisemnych, według odpowiedniego poziomu wymagań:
99% -100% - celujący
90%-98% - bardzo dobry
70% - 89% - dobry
50%- 69% - dostateczny
30%- 49% - dopuszczający
0%- 29% - niedostateczny
-
Dostosowanie wymagań:
-
do indywidualnych możliwości ucznia
-
wytycznych zawartych w dostosowaniach dla uczniów z orzeczeniami i opiniami na dany etap edukacyjny i tak:
W przypadku dysortografii
-
Błędy ortograficzne nie mają wpływu na ocenę pracy pisemnej
W przypadku dysgrafii:
-
Nie ocenia się estetyki pisma w zeszycie przedmiotowym lub w zeszycie ćwiczeń oraz na testach, sprawdzianach, pracach klasowych i kartkówkach.
-
Uczeń ma obowiązek przeczytać nauczycielowi treść pracy pisemnej, gdy ten ma trudności z jej odczytaniem.
W przypadku dysleksji:
-
Zachęcanie uczniów do czytania krótkich tekstów.
-
Wydłużenie uczniowi czasu pracy.
-
Ograniczenie ilości wykonywanych w czasie zajęć ćwiczeń
5. Klasyfikacja:
Uczeń może być nieklasyfikowany z religii, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej ( brak ocen cząstkowych), z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w roku szkolnym. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny w terminie wyznaczonym przez Dyrektora szkoły i nauczyciela przedmiotu składając wniosek o taki egzamin.
6.Tryb przekazywania uczniom i rodzicom informacji o osiągalnych wynikach:
-
na bieżąco, poprzez wpis do dziennika elektronicznego
-
na zebraniach, zgodnie z harmonogramem przyjętym w danym roku szkolnym
-
na dwa tygodnie przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej, rodzice są poinformowani o proponowanych ocenach śródrocznych i rocznych poprzez wpis do dziennika elektronicznego.
-